تفاوت اواپراتور و کندانسور چیست؟

تفاوت اواپراتور و کندانسور چیست؟

تفاوت اواپراتور و کندانسور

امروزه ادارات، سازمان ها و ساختمان های بزرگ به جای این که به صورت جدا دست به نصب لوازم خنک کننده یا گرمایشی بزنند آنها را به صورت یک سیستم یکپارچه نصب می کنند تا از جهاتی به نفع مصرف کننده نهایی تمام شود.

در این سیستم های خنک کننده یا گرمایشی بخش های مختلف وجود دارد که با انجام دادن عملیات و وظایف خود کمک می کنند تا این فرآیندها به درستی اتفاق بیفتد و در دسترس باشد. اواپراتور و کندانسور دو تا از این بخش ها هستند که به اجرای بهتر عملیات کمک شایانی می کنند.

در حقیقت تفاوت اواپراتور و کندانسور است که به تولید هر چه بهتر سرمایش و گرمایش در چنین سیستم های منجر می شود. هر چه هماهنگی و کیفیت این دو بهتر باشد در واقع خروجی کار دمای مورد نظر استفاده کننده خواهد بود.

برای این که بهتر تفاوت اواپراتور و کندانسور را بتوانید درک کنید در ادامه این مقاله کوتاه آنها را معرفی نموده و به اساسی ترین تفاوت های آنها اشاره کرده و تا جایی در حوصله این مقاله کوتاه بگنجد آنها را شرح خواهیم داد.

 

اواپراتور چیست؟

برای این که بهتر تفاوت اواپراتور و کندانسور را درک کنید ضرورت دارد که ابتدا در پاسخ به این پرسش که دستگاه اواپراتور چیست جوابی در خور و شایسته پیدا کرد و سپس به بقیه نکته هایی که وجود دارد پرداخت.

باید گفت که این دستگاه نوعی مبدل حرارتی می باشد که در آن مایع یا گاز وارد تعدادی از لوله ها به نام کویل می شود و چون فشار پایین است با جذب حرارت کم از سیال اطراف لوله ها نوعی گازی مانند هوا و یا مایعی مانند آب را وارد ادامه سیکل می نماید.

در ادامه سیال به نقطه بالای جوش خود رسیده و تبخیر می شود و به این ترتیب از حالت مایع به حالت گازی تغییر حالت می دهد و به این خاطر به آن تبخیر کننده نیز می گویند زیرا هدف این می باشد که مایع ورودی به کویل ابتدا تبخیر شود.

طرز عملکرد این دستگاه تفاوت اواپراتور و کندانسور را به نحو بهتری به نمایش میگذارد و به نوعی سیالات موجود در لوله ها را بهتر سازماندهی کرده و بر روی تولید و ایجاد سرمای مورد نیاز تاثیر نهایی خود را خواهد گذاشت.

تفاوت اواپراتور و کندانسور

 

برای مشاهده و بررسی بهترین فن کویل ها این صفحه را دنبال کنید.

کندانسور چیست؟

برای این که تفاوت اواپراتور و کندانسور را بهتر بتوانید درک کنید ضرورت دارد که این دستگاه را که یکی از بخش های مهم در تولید سرمای محیط های داخلی است به خوبی بشناسید تا ذهنتان مطالب بعدی را بهتر بتواند درک نماید و به خاطر بسپارد.

این دستگاه انواع مختلفی دارد ولی در انواع لوله ای آن میزان طول بسیار بلند است و مبردی که در ابتدا با فشار زیاد و به صورت فوق گرم وارد آن می شود را به نقاط دیگر برای ایجاد تفاوت در سطح دما منتقل می نماید تا این کار در نهایت منجر به تولید سرمایشی شود که فضاهای داخلی احتیاج دارند.

 

تفاوت اواپراتور و کندانسور:

دو عنصر اساسی در یک سیستم تهویه مطبوع می باشند که هر چه بیشتر در مورد تفاوت اواپراتور و کندانسور بدانیم بهتر است. در زیر دوازده تفاوت بین آنها را برای شما خواننده عزیز بیان می کنیم و مختصر توضیح می دهیم.

محل نصب:

اولین تفاوت اواپراتور و کندانسور به محل نصب آنها بر می گردد که با هم تفاوت دارد. اواپراتور در قسمت داخلی سیستم تهویه نصب است ولی کندانسور در قسمت خارجی نصب می شود تا هر کدام بتوانند به فعالیت خود بپردازند.

تفاوت کارکرد:

دیگر تفاوت اواپراتور و کندانسور به نوع کارکرد آنها بر می گردد. اواپراتور برای جذب کردن گرما و تبدیل مایع به گاز مورد استفاده دارد اما کندانسور برای تبدیل کردن گاز به مایع و انتقال گرما به خارج از سیستم نقش اساسی را ایفا می نماید تا کارها به خوبی صورت پذیرد.

تاثیر بر روی افت فشار:

یک تفاوت اواپراتور و کندانسور به میزان تاثیرگذاری بر روی افت فشار برمی گردد. اواپراتور نقش افت را به خوبی انجام می دهد اما کندانسور از آن جایی که در بیرون سیستم نصب است این قابلیت را به هیچ وجه نمی تواند انجام دهد.

محدوده کنترل کردن:

یک تفاوت اواپراتور و کندانسور به کنترل آنها و نقشی که دارند بر می گردد. در واقع اواپراتور بر روی جریان خنک کننده تاثیر مستقیم میگذارد در حالی که کندانسور بر روی جریان مبرد اثر دارد و آن را به خوبی کنترل می نماید.

نقشی که در جریان ایجاد سرما دارند:

دیگر تفاوت اواپراتور و کندانسور به نقشی که دارند بر می گردد. طبق گفته ها اواپراتور مناسب برای کار کردن با فشار بالا می باشد ولی کندانسور برای کار کردن در فشار پایین طراحی شده است.

میزان زمان کارکرد:

از اساسی ترین تفاوت هایی که کندانسور و اواپراتور با هم دارند می شود به میزان زمان کارکردشان اشاره کرد. اواپراتور به علت این که اثر گذاری بیشتری دارد معمولا به مدت طولانی تر روشن است ولی کندانسور هم به تناسب خود و نیازی که به آن هست فعالیت می نماید.

تبادل دما:

دیگر تفاوت اواپراتور و کندانسور به تبادل دمایی که در سیکل می پردازند بر می گردد. اواپراتور برای تبادل گرما از محیط درونی به بیرونی کاملا مناسب است ولی کندانسور برای مواردی که تبادل دمایی از بیرون به درون است به کار گرفته می شود.

بر روی میزان هزینه ها:

یک تفاوت اواپراتور و کندانسور به نقشی که بر روی میزان هزینه دارند بر می گردد. البته باید دانست که اواپراتور بیشتر برای سرمایش و گرمایش اثر دارد ولی کندانسور بر روی میزان کارکرد اثرات بیشتر گذاشته و به این ترتیب هزینه های انرژی مدیریت می شود.

 اواپراتور و کندانسور

تاثیر بر روی میزان رطوبت:

یکی از مهم ترین تفاوت اواپراتور و کندانسور اثر بر روی رطوبت است. اواپراتور زمانی که به کاهش رطوبت داریم اثر می گذارد اما کندانسور تقریبا هیچ اثری بر روی رطوبت ندارد و خنثی عمل می کند.

تاثیر بر روی ایجاد خنکی:

از دیگر تفاوت اواپراتور و کندانسور اثر گذاری بر روی جریان خنکی می باشد که اواپراتور کاهش دما و فشار را در سیستم موجب می شود اما کندانسور باعث انتقال دما به محیط خارجی می شود که اثر زیادی بر روی خنک کنندگی می گذارد.

تعمیر آنها:

دیگر تفاوت اواپراتور و کندانسور به قابل تعمیر بودن یا نبودن آنها بر می گردد. قطعات اواپراتور به راحتی قابل تعویض هستند اما در حالی که قطعات کندانسور در بیشتر موارد قابل تعمیر نیستند و باید اقدام به تعویض آنها نمود.

میزان مصرف انرژی:

از جمله تفاوت اواپراتور و کندانسور به مصرف انرژی آنها بر می گردد. اواپراتور به دلیل نوع ساختارش مصرف بیشتری دارد در حالی که کندانسور این چنین نیست و بسیار کمتر موجب مصرف انرژی می شود.

 مطالعه بیشتر: انواع ماده مبرد چیست؟ نقش سرمازا در دستگاه های برودتی

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید تفاوت اواپراتور و کندانسور است که موجب می شود تا سیکل سرمایش به بهترین صورت ممکن شکل بگیرد و فضاهای داخلی ای که به سیستم خنک کننده مجهز هستند از آن بهره ببرند تا افراد حاضر در آنجا احساس راحتی کنند.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت آریا تهویه با سال ها تجربه در زمینه نصب و سرویس سیستم های سرمایشی و گرمایشی این آمادگی را دارد تا خدمات خود را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *