تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC چیست؟

تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC چیست؟

تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC

بیشتر ساختمان هایی که امروزه ساخته می شوند از سیستم تهویه بهره می برند تا بتوانند آسایش و آرامش افرادی که قرار است در آنجا زندگی یا فعالیت کنند را فراهم آورند. این سیستم ها انواع و اقسامی دارند که هر کدام بنا بر نیاز مصرف کننده قابل تهیه است.

برای این که بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC را بتوانید درک کنید لازم است که ابتدا با هر کدام از آنها به طور مختصر آشنایی داشته باشید. در واقع آشنایی با آنها است که کمک می نماید تا تفاوت ها بهتر در ذهن مخاطب خود را نمایان سازد.

همچنین باید دانست که تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC از این نظر قابل تامل و اهمیت است که هر کدام از آنها کارایی های خود را دارند و هر کس از آنها در جای صحیح خود استفاده نماید بهترین میزان بهره وری را خواهد داشت و به کمال رضایت می رسد.

در ادامه مقاله برای این که بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC را بتوانید درک نمایید ابتدا به صورت مختصر در موردشان توضیحاتی می دهیم و سپس به تفاوت هایی که با هم دارند می پردازیم تا حق مطلب را در این مقاله ادا کرده باشیم.

تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC

سیستم تهویه مطبوع چگونه سیستمی است؟

سیستم تهویه مطبوع یک سیستم بسیار پیچیده است که برای تأمین کردن راحتی و کیفیت هوای مناسب در داخل ساختمان استفاده می گردد. این سیستم شامل سه بخش اصلی می باشد: سیستم گرمایش، سیستم خنک کننده و سیستم تهویه است که هر چه بهتر در موردشان بدانیم بهتر خواهیم توانست تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC را درک نماییم.

سیستم گرمایش: برای درک بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC نیاز است بدانیم که با استفاده از خنک نمودن آب گرم توسط اجزای این سیستم، هوای سرد دریافتی از داخل ساختمان گرم شده و به بخش های دیگر ساختمان ارسال می گردد. این گرمایش می تواند از طریق یک کوره بسیار گرم، یک سیستم دیگ بخار یا یک پمپ گرمایشی هیدرولیک تمام اتومات ایجاد گردد.

سیستم خنک کننده: با استفاده از یک یا چند واحد خنک کننده، هوای گرم داخل ساختمان را خنک می نمایند. در این سیستم ها خنک کنندگی هوا از طریق فیلترهای خاصی که ایزوله هستند صورت می گیرد و هوا از این راه وارد دستگاه می شود و پس از خنکی به دیگر بخش های ساختمان ارسال می گردد.

 

سیستم تهویه: برای این که بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC را درک کنید لازم است بدانید که این بخش از سیستم  تهویه هوای کاملا تازه را به داخل ساختمان ها ارسال می نماید. در ابتدا هوای رطوبتی و تلف شده را از محیط داخلی ساختمان پاک کرده و هوا از طریق فیلترهایی بسیار خاص عبور داده می شود و سپس توسط یک سیستم مطبوع به بخش های مختلف ساختمان منتقل می گردد.

 برای خرید فن کویل با بهترین کیفیت و عملکرد و قیمت مطلوب اینجا کلیک کنید.

HVAC چیست؟

برای درک دقیق و بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC ضروری است بدانید که این سیستم تهویه مخفف عبارتی انگلیسی است و به سیستم‌هایی اطلاق می‌ شود که برای گرمی، خنکی و تهویه مطبوع هوا در داخل واحدها به کار می ‌رود. این سیستم ‌ها شامل قطعات مختلفی مثل برج خنک‌ کننده، کمپرسور، گرمایش‌ دهنده و دیگر وسایل تهویه هوا مثل فیلترها، داکت ها، ترموستات و گریل‌ ها می باشد که بهبود کیفیت هوا و راحتی افراد در محیط کاری را تضمین نماید.

تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC :

تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC

 

برای درک بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC  در ادامه یک به یک نام برده و توضیحاتی ارائه می دهیم که به شما خواننده عزیز و گرامی کمک کند این سیستم ها را بهتر بشناسید و کارایی های متفاوتشان را بتوانید از یکدیگر تشخیص دهید تا در صورت نیاز بدانید به سراغ کدام نوع از آنها بروید.

سایز دستگاه: برای بهتر فهمیدن تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC نیاز است بدانید که سایز دستگاه های این سیستم عموماً بسیار بزرگتر و پیچیده‌تر از سیستم‌های تهویه مطبوع هستند و برای راه اندازی و رسیدگی آنها نیاز است که از افراد متخصص بهره برده شود.

نوع کارکرد: لازم است که برای درک بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC بدانید که سیستم‌ های تهویه مطبوع به صورت دستی، کنترل می‌ شوند، اما سیستم HVAC با استفاده از کنترل‌ های تعبیه شده در قسمت اتاق کنترل این امکان را می دهد تا اتوماتیک تنظیم شود.

تفاوت در منابع انرژی مورد استفاده آنها: برای فهمیدن بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC لازم است بدانید که منابع گرمایی مورد استفاده در سیستم تهویه هوای مطبوع عموماً با گاز و یا برق کار می ‌نمایند، در حالی که در سیستم HVAC از سیستم گرمایش چند منظوره که بسیار پایدار تر و کارآمدتر است استفاده می کنند.

موارد استفاده: برای این که تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC را بهتر بدانید لازم است تا بدانید که این جور سیستم‌ ها عمدتاً برای استفاده در فضاهای بسیار بزرگ مانند اماکن تجاری و پزشکی طراحی شده است،‌ در حالی که سیستم تهویه مطبوع عمدتاً مناسب برای ساختمان‌ دفتری و کوچک می باشد.

جابجا کردن: برای درک کردن بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC لازم می باشد که بدانید سیستم تهویه مطبوع به دلیل کوچکی اش قابلیت حمل و نصب بسیار آسان‌ تری دارد، در حالی که HVAC برای نصب در ساختمان‌های بزرگ تر نیازمند تجهیزات بزرگتری برای نصب و راه‌اندازی می باشد.

حفظ میزان دما: برای درک بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC ضرورت دارد بدانید که این سیستم‌ ها نیازمند حفظ دمای ثابت در بیشتر ابعاد ساختمان می باشد، در حالی که در سیستم تهویه مطبوع هر فردی این امکان را دارد تا در محدوده مورد تهویه خود بر روی سیستم، تنظیماتی را اعمال نماید که باب میل او باشد تا موجب راحتی و آسایش گردد.

آلودگی صوتی: برای فهم بهتر تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC ضرورت دارد تا بدانید که صدای این سیستم‌ ها در حالت عادی و معمولی عمدتاً بسیار بلندتر از سیستم‌ های تهویه مطبوع می باشند، در حالی که سیستم تهویه مطبوع به طور کلی به صورت خیلی ساکت‌ تری عمل می نماید که همین موجب می شود از این منظر برتری با آنها باشد تا مورد توجه بیشتر مصرف کنندگان قرار بگیرند.

عملکرد سر موقع: هنگامی که در مناطق بسیار گرم سیستم‌ های HVAC شروع به انجام فعالیت می نمایند ممکن است که تاخیر در شروع به کار خود داشته باشد، در صورتی که سیستم‌ های تهویه مطبوع با چنین مشکلی مواجه نیستند و به صورت سریع و به سرعت شروع به انجام فعالیت می نمایند.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC با یک دیگر به حدی زیاد است که اگر هر کدام از آنها را به صورت نابجا در یک ساختمان اداری یا صنعتی به کار بگیرند ممکن است به نتایج مطلوبی نرسند. برای همین بهتر است قبل از انجام چنین اموری با افراد صاحب نظر مشورت کرد تا کارها دچار مشکل نشود و انتخاب نامناسبی صورت نگیرد.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت آریا تهویه با سال ها تجربه در زمینه نصب و سرویس انواع سیستم های تهویه گرمایشی و سرمایشی این آمادگی را دارد تا خدمات خود را به شما مشتریان عزیز ارائه نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *