تفاوت چیلر جذبی و تراکمی چیست؟

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی چیست؟

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی چیست؟

شرکت یوتاب تهویه آریا

به بیان ساده اصلی ترین تفاوت چیلر جذبی و تراکمی در این است که در چیلرهای تراکمی کمپرسور وجود دارد و مصرف اصلی انرژی، مصرف برق است اما در چیلر جذبی کمپرسور وجود ندارد و به جای آن ژنراتور و ابزوربر وجود دارد که مصرف اصلی انرژی در این چیلرها بر پایه سوخت طبیعی است. به دلیل آنکه در مقالات (چیلر چیست) و (چیلر جذبی چیست)، نحوه عملکرد این دو چیلر بیان شده است، در ادامه به تفاوت های اصلی آن ها می پردازیم:

تفاوت های اصلی چیلرهای جذبی و تراکمی چیست ؟

.

۱-مصرف انرژی:

همانطور که ذکر شد، چیلرهای تراکمی با برق و اکثر چیلرهای جذبی با گاز طبیعی کار می کنند.

برای مقایسه میزان بازدهی هر کدام از این چیلرها معیارهایی وجود دارد.

برای مثال نسبت بی بعد EER‌ و COP که به بیان ساده همان ضریب عملکرد یک دستگاه می باشند، در این زمینه وجود دارد.

ضریب عملکرد چیلرهای جذبی بسیار پایین تر از چیلرهای تراکمی است. برای مثال COP در چیلرهای جذبی عمدتا بین 0.5 تا 1.2 می باشد. هرچه این عدد بزرگتر باشد، عملکرد دستگاه از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی بهتر است. این در حالیست که در چیلرهای تراکمی این اعداد بین 2.5 تا 7 می باشند. پس می‌توان نتیجه گرفت تفاوت چیلر جذبی و تراکمی از نظر میزان مصرف انرژی به نفع چیلرهای تراکمی است.

البته در ایران به دلیل ارزان بودن گاز و گران تر بودن برق، نهایتا از نظر هزینه ثانویه ای که به استفاده کنندگان تحمیل می گردد، چیلرهای جذبی هزینه کمتری بر دوش این افراد می گذارد.

۲- قیمت اولیه:

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی در قیمت اولیه آن‌ها بسیار مشهود است.

در حالت کلی خرید یک دستگاه چیلر جذبی، گران تر از یک چیلر تراکمی با همان ظرفیت است.

البته تفاوت هایی در چیلرهای هر کدام از این دسته های تراکمی و جذبی وجود دارد که خود قیمت های متفاوتی دارند.

۳- وزن و ابعاد:

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی از نظر وزن و ابعاد به این صورت است که در چیلرهای جذبی به دلیل وجود متعلقات بیشتر و بزرگ‌تر، وزن و ابعاد به نسبت چیلرهای تراکمی بیشتر است.

ذکر این نکته ضروری است که چیلرهای جذبی در محل موتورخانه نصب می شوند، اما چیلرهای تراکمی هم در موتورخانه (در نوع آب خنک) و هم در پشت بام یا حیاط (در نوع هواخنک) قابلیت نصب دارند.

چیلرهای جذبی نیاز به فضای بزرگتری برای نصب دارند.

۴- سطح صدای تولید شده:

از نظر سطح صدای تولید شده معمولا چیلرهای جذبی صدای کمتری به نسبت تراکمی ایجاد می کنند. باید توجه داشت ذکر تفاوت چیلر جذبی و تراکمی به صورت کلی است و چیلرها می‌توانند متفاوت و با آپشن‌های مختلف تولید شوند. همانطور که ذکر شد، چیلرهای جذبی در موتورخانه نصب می شوند و در نوع چیلر تراکمی آب خنک نیز این چنین است و صدای تولیدی مزاحمتی برای استفاده کنندگان ندارد. در نوع هواخنک چیلرهای تراکمی نیز چیلر در فضای بیرون ازجمله پشت بام و حیاط نصب شده و معمولا صدای آزاردهنده ای ندارند.

۵- طول عمر دستگاه:

چیلرهای تراکمی هواخنک به دلیل عدم استفاده از آب برای خنک کاری کندانسور و به طبع آن کاهش رسوبات سیستم و کمتر شدن متعلقات تاسیساتی، طول عمر بیشتری دارند. البته چیلرهای تراکمی آب خنک نیز همچون چیلرهای جذبی نیاز به برج خنک کننده دارند که تفاوت این دو چیلر به طور کامل در مقاله ” مقایسه چیلر هواخنک و آب خنک ” شرح داده شده است.

همچنین وجود  آمونیاک (معمولا در چیلرهای جذبی صنعتی) و ماده جاذب لیتیوم بروماید، سبب ایجاد خوردگی در سیستم شده و دلیل دیگری برای عمر کمتر چیلرهای جذبی هستند.

می‌توان نتیجه گرفت تفاوت چیلر جذبی و تراکمی از نظر طول عمر به نفع چیلرهای تراکمی می‌باشد.

۶- تعمیر و نگه داری:

تعمیر و نگه‌داری در چیلرهای جذبی بسیار مورد توجه‌تر و حساس‌تر از چیلرهای تراکمی است.

نیاز به نیروی متخصص در کنار چیلرهای جذبی امری ضروری است.

از طرفی در چیلرهای تراکمی در صورت خرابی کمپرسور دستگاه، هزینه بالایی به استفاده کنندگان از چیلر وارد می‌شود. در چیلرهای تراکمی با کمپرسور اسکرال، در صورت خرابی این قطعه، می بایست کمپرسور دستگاه تعویض و در چیلرهای اسکرو کمپرسور اسکرو در مواردی قابل تعمیر است.

در مقاله ” تفاوت چیلر اسکرال و اسکرو ” به طور کامل به شرح تفاوت‌های این دو مدل از چیلر پرداخته ایم.

۷- حمل به پروژه و نصب:

چیلرهای تراکمی معمولا به صورت یکپارچه و حتی شارژ شده (مبرد داخل سیکل تراکمی) به پروژه ارسال می شوند اما چیلرهای جذبی مخصوصا در ظرفیت های بالا، به دلیل ابعاد و قطعات بزرگتر معمولا در چند مرحله و چند تکه به پروژه ارسال شده و در محل پروژه نصب می گردند.

هزینه راه اندازی چیلرهای جذبی بسیار بالاتر از چیلرهای جذبی است.

۸- کاربری:

به طور کلی چیلرهای جذبی در پروژه هایی که نیاز به تامین برق بسیار بالایی دارند و این امکان برای کارفرما میسر نیست، مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته در پروژه های کوچک تر نیز استفاده از چیلرهای جذبی متداول است ولی با توجه به مزایای متعدد چیلرهای تراکمی استفاده از چیلرهای جذبی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. چیلرهای جذبی در پروژه های بزرگ بیمارستان ها، نیروگاه ها، دانشگاه ها و… بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند این در حالی است که چیلرهای تراکمی در اکثر کاربری ها مورد استفاده قرار می گیرند.

۹- مصرف آب:

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی در مصرف آب

چیلرهای جذبی قطعا به برج خنک کننده نیاز دارند. برج های خنک کننده اصولا به صورت تبخیری کار می کنند و باعث اتلاف آب می‌شوند. پس چیلرهای جذبی نیاز به آب دارند و همچنین باعث مصرف آب برای خنک‌کاری می‌گردند.

در چیلرهای تراکمی نوع آب‌خنک آن وضعیت مشابه چیلر جذبی است اما تفاوت چیلر جذبی و تراکمی در نوع هواخنک است که نیاز به آب و برج خنک‌کننده نیست و مصرف آبی در سیستم اتفاق نمی‌افتد.

با توجه به اقلیم ایران می توان نتیجه گرفت در آینده ای نزدیک و شاید در حال حاضر چیلرهای تراکمی هواخنک بازار بسیار بزرگتری نسبت به انواع دیگر دارند.

۱۰- زیست محیطی:

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی در زیست محیط

چیلرهای تراکمی اصولا از مبردها در سیکل تبرید تراکمی استفاده می کنند. این مبردها بعضا باعث تخریب لایه اوزون شده و همچنین اثر گازهای گلخانه ای بر کره زمین دارند. البته امروزه استفاده از خیلی از این مبردهای مخرب ممنوع شده ولی همچنان در بعضی موارد استفاده می‌شوند. اما در چیلرهای جذبی به دلیل استفاده از مبردهای طبیعی، تخریب لایه اوزون وجود ندارد همچنین اثر کمتری در گرم شدن کره زمین دارند.

ما در مقاله ” مبرد چیست؟ ” انواع مبردها و میزان تاثیرشان در بازدهی دستگاه و همچنین تاثیرات محیط زیستی را بررسی کرده ایم.

جمع بندی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *