تهویه مطبوع چیست؟

تهویه مطبوع چیست؟

تهویه مطبوع

امروزه بیشتر مکان های اداری، صنعتی و تجاری به سیستم های خودکار تهویه مطبوع مجهز هستند. سازندگان ساختمان به خوبی آگاهی داشته اند که اگر بخواهند شرایطی مناسب برای زیست و فعالیت را در چنین جاهایی فراهم آورند باید کیفیت هوایش را تضمین نمایند.

معمولا مکان هایی که تهویه مطبوع در آن نصب می شود از نظر راحتی زیستن از کیفیت بالایی برخوردار می باشد که همین موجب می شود خریداران بیشتری برای چنین جاها و مکان هایی به صورت نقد وجود داشته باشد.

بیشتر مردم به کیفیت هوایی که در طول روز استنشاق می نمایند اهمیت ویژه می دهند و به همین دلیل است که ترجیحشان این است که در جایی فعالیت یا زیست نمایند که تهویه مطبوع مناسب دارد تا میزان رضایت بیشتر در تمام طول ساعات روز و شب داشته باشند.

البته باید این نکته را در نظر گرفت که بسیاری از ساختمان ها ممکن است، ابتدا تهویه مطبوع در آنجا نصب نباشد و خریدار مجبور شود که به یکی از شرکت هایی که این خدمات را ارائه می نماید مراجعه کرده و سفارش نصب آن را بدهد.

بهتر است برای نصب تهویه به شرکت هایی مراجعه کرد که در دادن خدمات نصب و پس از نصب سابقه درخشانی دارند. این شرکت ها معمولا به میزان رضایت مشتری اهمیت زیادی می دهند و همین مورد باعث پیچیدن نامشان در بازاری که هزاران شرکت وجود دارد شده است.

تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

تهویه های مطبوع به مجموعه‌ ای از تجهیزات و سیستم‌ ها گفته می‌ شود که برای تأمین و کنترل دما، رطوبت، فیلتراسیون هوا و تخلیه هوای فضاها در داخل ساختمان‌ ها مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم شامل پمپ‌ های مخصوص گرمایش و پمپ های مخصوص سرمایش، دستگاه‌ های قدرتمند تصفیه هوا، داکت‌ های هوایی، سیستم کنترل دمایی و رطوبتی و دیگر عوامل است.

هدف اصلی این تهویه ها ایجاد کردن شرایطی است که برای آدم ها و ماشین‌ آلات و غیره، فضایی مناسب و راحت فراهم شود تا فعالیت ها به خوبی صورت بگیرد. همچنین کنترل کردن هزینه‌ های انرژی دیگر هدفی است که کمک می کنند تا استفاده کنندگان به آن برسند.

 

دلایل اهمیت استفاده از تهویه های مطبوع در ساختمان:

استفاده کردن از تهویه های مطبوع در ساختمان ها دارای اهمیت است و به همین دلیل خریداران سعی می کنند ساختمانی را تهیه نمایند که این سیستم را بر روی خود داشته باشد. در ادامه بعضی از دلایل اهمیت این سیستم را نام برده و مختصر جهت آشنایی شما خواننده عزیز و گرامی توضیح می دهیم.

بهبود بخشیدن کیفیت هوا:

سیستم های تهویه مطبوع توانایی فیلتر کردن هوای داخل اتاق ها و واحدهای ساختمانی را دارا می باشند. معمولا با این شیوه از بدبو شدن این مکان ها و انواع دیگر ذرات نظیر گرد و خاک موجود در فضا و هر نوع چیز دیگری که آلودگی دارد جلوگیری می کنند و کیفیت هوا را بهبود می بخشند.

کاهش هزینه‌ های مربوط به انرژی:

یکی از مهم ترین دلایل اهمیت سیستم تهویه مطبوع این می باشد که آب و هوای موجود در درون واحدهای ساختمانی را رقیق کرده و دمای آن را بسیار مناسب تر تنظیم می نماید، این کار باعث می شود که هزینه های مربوط به انرژی کاهش پیدا کند و در نهایت این کار به نفع صاحب ساختمان تمام می شود.

افزایش راحتی و بهداشت:

سیستم تهویه مطبوع از طریق بالا بردن کیفیت هوای داخلی باعث ایجاد محیطی راحت‌تر و سالم‌تر برای کارکنان و ساکنین می شود. در چنین محیط هایی قطعا افراد بهتر به فعالیت و استراحت خواهند پرداخت، بدون این که آزار و اذیتی ببینند.

کنترل رطوبت:

همچنین سیستم تهویه مطبوع این توانایی را دارد تا به آسانی رطوبت را در داخل فضاها تحت کنترل خود در آورد. با کنترل شدن رطوبت در سالن ها، اتاق‌ های اداری، و یا فضاهای تولیدی افراد حاضر در آنجا احساس راحتی بیشتری خواهند نمود و به فعالیت خواهند پرداخت.

بالا بردن راندمان:

یکی دیگر از دلایل اهمیت سیستم تهویه مطبوع به بهبود یافتن قابل توجه کار در سیستم‌های ماشینی تولیدی و رایانه ای برمی گردد که موجب می شود تا نیروهای انسانی با دقت و نظم بهتری در محیط های صنعتی به انجام فعالیت های خود مشغول باشد.

افزایش طول عمر تجهیزات:

از جمله دلایل با اهمیت بودن سیستم تهویه مطبوع می توان به کاهش استرس گرمایی و سرمایی موجود در محیط ها اشاره نمود که در نهایت موجب می شود تجهیزات در داخل فضاها طول عمر بسیار بیشتری داشته باشند و از منظر اقتصادی به نفع استفاده کنندگان از این سیستم تمام شود.

بهبود کارایی انسان:

همچنین ثابت شده است که سیستم تهویه مطبوع می‌ تواند کیفیت هوا را در داخل محیط های کاری ارتقا بخشد و موجب بالا رفتن پردازش ذهنی کارکنان شود که این مورد در نهایت باعث افزایش یافتن کارایی آنها خواهد شد که در نهایت سودش به جیب تاجران باز خواهد گشت.

ارائه تأمین امنیت:

امنیت با راحتی رابطه ای تنگاتنگ دارند و به همین دلیل سیستم تهویه مطبوع، زمانی که به حفاظت از ساختمان ها می پردازد در واقع موجب حفظ کردن سیم ها و لوله ها می شود که در نهایت مدت بیشتری سالم می مانند و همین باعث می شود امنیت ساختمان ها بهتر شکل بگیرد.

سیستم تهویه مطبوع چیست؟

 برای خرید فن کویل با بهترین کیفیت و عملکرد و قیمت مطلوب اینجا کلیک کنید.

انواع تهویه های مطبوع:

تهویه های مطبوع انواع و اقسام گوناگونی دارند که هر کدام با توجه به نیاز و بودجه افراد برای مکان های اداری و صنعتی و مسکونی تهیه می شوند که عبارتند از:

سیستم تهویه سانترال:

در این نوع از تهویه مطبوع، هوای خارج از ساختمان به وسیله یک سیستم مرکزی به محیط داخلی ساختمان منتقل می شود و سپس بر روی محیط درون ساختمان تغییراتی ایجاد می کند تا افراد احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

سیستم تهویه اسپلیت:

در این نوع تهویه مطبوع، ماشین های تهویه ای از نوع دو کاره و تک کاره از جمله تصفیه کننده هوا و مبدل حرارتی در محیط بیرونی یا درونی با توجه به نیازهای افراد نصب می شوند. هوا در خارج از محیط ساختمان جذب و سپس تصفیه می شود و سر آخر در محیط داخلی فضای ساختمان منتشر می گردد.

سیستم پکیج:

این نوع از تهویه مطبوع شامل یک دستگاه بزرگ می باشد که در کف یا سقف یا دیوار نصب می گردد و از طریق به کانال های هوا با ساختمان ارتباط برقرار می کند. این دستگاه در برخی موارد ممکن است به صورت همزمان تصفیه کردن هوا، گرم کردن هوا و عمل خنک سازی ساختمان را با هم انجام دهد که بستگی به نوعی که تهیه می کنید دارد.

کولر گازی:

این نوع از سیستم تهویه مطبوع شامل یک دستگاه کوچک برای تصفیه کردن و ایجاد سرمای هوا می باشد که در محیط داخلی ساختمان نصب می گردد و معمولا برای سرمایش بهتر فضاها گازی را در درونش به کار می برند که به این امر کمک قابل توجهی می کند.

 مطالعه بیشتر: سیستم تهویه مطبوع دوگانه چیست؟

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید تهویه مطبوع نوعی سیستم برای ارتقا بخشیدن کیفیت هوایی است که در محیط ها و اماکن درونی جریان دارد. معمولا این تهویه ها انواعی دارند و بهتر است که توسط شرکت هایی که در این زمینه افراد متخصص دارند نصب شوند.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت آریا تهویه با سال ها تجربه در زمینه نصب و سرویس انواع دستگاه تهویه این آمادگی را دارد تا خدماتش را در اختیار شما مشتریان گرامی قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *