رسیدن به دمای دلخواه با ترموستات اتاقی فن کویل

رسیدن به دمای دلخواه با ترموستات اتاقی فن کویل

رسیدن به دمای دلخواه با ترموستات اتاقی فن کویل

ترموستات اتاقی جزو لوازمی می باشد که به صورت آنالوگ و دیجیتال برای فن کویل ها استفاده می شود. این قطعه کمک می کند تا میزان سرمایش و گرمایش به طور کاملا دقیق تحت کنترل قرار بگیرد و به اندازه در اختیار فضاها و اماکن قرار داده شود.

عملکرد فن کویل به میزان بسیار زیادی تحت تاثیر ترموستات اتاقی قرار دارد. اگر این قطعه سرما یا گرما را به خوبی به کنترل درنیاورد و تنظیم نکند فن کویل نیز نمی تواند آن میزان دما را که مد نظر مصرف کننده است برایش ارسال نماید.

در واقع وجود قطعه ای مثل ترموستات اتاقی باعث می شود تا مصرف کنندگان از تنظیم بودن دمای محیط خود اطمینان داشته باشند و با خیال راحت به فعالیت خود ادامه دهند. فعالیت افرادی که در آن فضاها هستند تحت تاثیر تنظیمات این قطعه به نحو بهتری صورت می پذیرد.

کویل دما را از آب سرد یا گرم دریافت می کند و آن را به هوای داخل تحویل می دهد. بعد از این که هوا در اختیار محیط داخلی دستگاه قرار گرفت مصرف کننده به وسیله تنظیم کننده هایی مثل ترموستات اتاقی میزان آن را تعیین می کند و جریان سرد و گرم را متناسب تنظیم کرده و ارسال می نماید.

در متن بالا تمامی سعی خود را نمودیم تا مقدماتی را در ذهن شما خواننده عزیز و گرامی بچینیم تا ادامه این مقاله کوتاه را بهتر بتوانید درک کنید. در ادامه تا جایی که در حوصله این مقاله چند خطی بگنجد در مورد رسیدن به دمای دلخواهی که مد نظر است توضیحات لازم را ارائه خواهیم داد.

 

ترموستات اتاقی فن کویل چیست؟

دستگاهی است که اندازه نسبتا بزرگی دارد و از آن به عنوان ترموستات اتاقی یاد می شود که دمای حجم سرما یا گرما را کنترل می کند و سپس در اختیار فن کویل قرار می دهد. فرمان هایی که این قطعه صادر می کند تاثیر مستقیم بر روی هوایی دارد که در محیط بیرونی توسط مصرف کننده ها دریافت می شود. این قطعه بودنش به قدری اهمیت دارد که اگر در چنین سیستم هایی وجود نداشته باشد امکان تنظیم دمای دقیق وجود ندارد و بعید است نظر مصرف کننده جلب شود و به رضایت برسد.

ترموستات اتاقی فن کویل چیست؟

انواع ترموستات اتاقی فن کویل:

در این مورد می شود تقسیم بندی های متفاوتی را برای ترموستات اتاقی به کار برد ولی از آن جایی که بحث ما با سرمایش و گرمایش در ارتباط است به صورت تک فصل و دو فصل تقسیم بندی می نماییم و توضیحات خود را زیر مجموعه این دو عنوان برای شما خوانندگان عزیز ارائه می نماییم.

تک فصل:

ترموستات های اتاقی ای که تک فصل هستند معمولا فقط توانایی ارائه سرمایش یا گرمایش را دارند و به صورت همزمان نمی توانند هر دو خدمات را به مصرف کنندگان خود ارائه دهند. دلیلش هم عمدتا بر می گردد به لوازمی که به آنها متصل هستند.

اگر لوازمی که به ترموستات متصل است مربوط به سیستم سرمایش باشد فقط توانایی ارائه دادن و تنظیم باد سرد را دارد و نمی توان دیگر از آن برای گرمایش بهره برد. همچنین اگر لوازم مربوط به گرمایش باشند فقط در آن زمینه امکان ارائه خدمات دارند و نمی توانند سرمایش را تنظیم کنند.

دو فصل:

بعضی از ترموستات اتاقی ها به دو فصل معروفند و توانایی ارائه دادن خدمات در فصل های سرد و گرم را دارند. دلیلش این است که این ترموستات ها امکانات سرمایش و گرمایش را همزمان دارند که یک آیتم ویژه به حساب می آید.

معمولا ترموستات هایی که به این صورت هستند از نظر استفاده کردن بیشتر مقبول قبول خریداران هستند زیرا در تمامی فصول سال می توانند از آنها بهره ببرند. سوای از این نکته که گفته شد از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر هم می باشند زیرا با یک قطعه دو کار را پیش می برند.

سوای آن دو سبک ترموستات اتاقی که گفتیم امروزه دستگاه های پیشرفته تری با توجه به الگوهای طراحی اولیه تولید شده است که سوای از میزان دما حتی می توانند بر روی میزان رطوبت هم تاثیر مستقیم و مثبت بگذارند که برای افرادی که پوست حساس دارند بسیار مناسب هستند.

با این که این قطعه جزو کوچکی از سیستم فن کویل به حساب می آید ولی بیشترین میزان تاثیر را بر روی دمایی که قرار است ارسال شود می گذارد. معمولا کسانی که در امر خرید لوازم بسیار حساس هستند در زمان خرید فن کویل به ترموستاتش بسیار دقت می کنند.

مطالعه بیشتر: تهویه مطبوع چیست؟

وظیفه ترموستات اتاقی فن کویل:

ترموستات اتاقی وظایفی بر عهده دارد که همین ها موجب می شود تا دمای دلخواه برای واحدهایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند مهیا شود. تنظیم دما در واقع مهم ترین وظیفه ای است که این قطعه بر عهده دارد و در صورت عدم انجام شدنش مصرف کنندگان به رضایت نخواهند رسید.

همچنین این قطعه می تواند در اختلاف سرمایش و گرمایش دخالت کند که همین مورد باعث می شود تا به خوبی هر چه تمام تر دما تنظیم شود که در واقع فن کویل تحت کنترلش در می آید و دمای مورد نیاز مصرف کننده را به آن مکان و فضا ارسال می کند.

نحوه کارکرد ترموستات اتاقی فن کویل:

در زمینه کارکرد سه شیوه را می توان برای ترموستات نقل کرد که قرار است به آن بپردازیم تا اطلاعات شما خواننده عزیز و گرامی در این زمینه افزایش پیدا کند و با کارکردش بیشتر آشنا شوید.

نحوه کارکرد ترموستات اتاقی فن کویل:

فرمان ترموستات اتاقی به الکتروموتور:

این شیوه علارقم این که یک اشتباه رایج به حساب می آید ولی متاسفانه در بسیاری از جاها برای کاهش هزینه ها مورد استفاده قرار می گیرد. متاسفانه این شیوه به هیچ عنوان مورد تایید کارشناسان امر نیست و موجب کوتاه شدن عمر دستگاه اصلی می شود.

در این شیوه جریان آب سرد و گرم به صورت جریانی ثابت توسط پمپ ها به مدار فن ارسال می گردد. در این شیوه به دلیل عدم بودن یک شیر کنترل، دما فقط از طریق فرمانی که ترموستات به الکتروموتور می دهد تنظیم می گردد.

بزرگ ترین ایراد این شیوه برمی گردد به جریانی که به صورت دائمی در کویل ها برقرار می باشد و فن ها را به صورت دستی و اتومات تغییر سرعت می دهد. متاسفانه این شیوه چون ارزان تمام می شود بسیاری از نصاب ها از آن بهره می برند تا رضایت مشتری را کسب کنند ولی در دراز مدت خسارتی که به مشتری می رسد قطعا بیشتر خواهد بود.

در این شیوه امکان به رضایت رسیدن مشتری از بابت تنظیم دما بسیار بعید است زیرا پس از خاموشی نیز جریان همچنان در فن وجود دارد و می تواند به فضاها منتقل شود که اتفاق جالبی نیست. به طور کل بهتر است کسانی که آرامششان اهمیت دارد به دنبال شیوه های جایگزین بهتر باشند.

فرمان ترموستات اتاقی به شیر کنترل سه راهه و الکتروموتور:

در این شیوه از سه راهی ای استفاده می کنند که برقی است و معروف به شیر برقی می باشد و بدین وسیله بخشی یا کل جریان از طریق کویل را کنترل می نمایند. در این مواقع سیستم عملکرد نسبتا خوبی نسبت به شیوه قبلی دارد که رضایت کاربر هم بسیار جلب می گردد.

ضمنا به این نکته حواستان باشد که دو روشی که برای شما گفتیم برای استفاده در بالانس جریان در طبقات و بخش های دیگری از سیستم لوله بازگشتی یا لوله هایی که مستقیم هستند کارایی دارند که معمولا هزینه ها را می شود برای راه اندازی شان تا حدودی مدیریت کرد.

فرمان ترموستات اتاقی به محرک شیر:

شیر محرک در واقع کلید چند کاره ای است که عملیات های مختلف را قادر است تا برای رسیدن فن کویل به اهداف تعیین شده به سرانجام برساند. این شیر به صورت جریان دو کاناله عمل می کند و اختلاف فشار معمولا می تواند باعث کنترل شیر شود.

همچنین این شیر می تواند مستقل از تغییرات و فشار سیستم فن کویل به انجام تغییرات دمایی بپردازد ولی لازمه آن این است که توسط یک متخصص کاربلد نصب شود که نسبت به طراحی و نصب آشنایی کامل دارد و می داند چگونه آن را به بخش های مناسب متصل کند.

بسیاری از مواقع پیش می آید که توازن در جریان فن کویل برقرار نمی گردد که همین موجب نارضایتی استفاده کنندگانی که به صورت جمعی بهره می برند می شود. تجربه نشان داده است که هر چه فن ها به ورودی ساختمان نزدیکی بیشتری داشته باشند عملکرد بهتری از خود بروز می دهند  و می توانند دمای مورد نظر را برای رضایت ساکنان فراهم آوردند.

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید ترموستات اتاقی فن کویل با تنظیم میزان دما کمک می کند تا دمای مناسب از طریق فن کویل به فضاهایی که تحت پوشش قرار دارند ارسال شود. ارسال دمای مناسب و متناسب کمک می کند تا مصرف کننده به رضایت خاطر برسد.

در آخر لازم به یادآوری است که شرکت آریا تهویه با سال ها تجربه در زمینه نصب تجهیزات مربوط به تهویه هوا آمادگی دارد تا آنها را با کیفیت و قیمت مناسب برای شما سرویس نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.