سیستم تهویه مطبوع دوگانه چیست؟

سیستم تهویه مطبوع دوگانه چیست؟

سیستم تهویه مطبوع دوگانه

در ادامه پیشرفت تکنولوژی سیستم های تهویه برای راحتی بیشتر استفاده کنندگان تهویه مطبوع دوگانه توسط متخصصان تولید شد. این تهویه ها بر خلاف کولرهای پنجره ای و هیترها تک کاره نیستند بلکه هر دو مزیت را با هم به همراه دارند.

عمدتا ساختمان ها و محیط های اداری نیاز به سیستم تهویه هوای مطبوع دوگانه داشتند تا به این طریق بتوانند به نحو بسیار بهتری برای هر فصل به صورت مناسب به تعادل دمایی برسند. چنانچه اگر فقط یک دستگاه توانایی گرم یا سرد کردن داشته باشد، استفاده از آن بسیار محدودیت خواهد داشت.

زمانی که دستگاه تک کاره باشد فقط در فصل گرم یا سرد می تواند به انجام وظیفه پرداخته و در فصول دیگر از کارایی لازم برخوردار نخواهد بود. تهویه مطبوع دوگانه چنین مشکلی را از میان برداشته و موجب شده است تا یک دستگاه برای هر دو فصل بتواند به کار گرفته شود.

 

سیستم تهویه مطبوع دوگانه چیست؟

سیستم تهویه هوای مطبوع دوگانه نوعی سیستم کنترل دما و رطوبت در داخل ساختمان می باشد که از دو واحد تهویه مطبوع مجزا تشکیل می شود. یک واحد تهویه مطبوع خنک کننده یا ای سی است و یک واحد تهویه مطبوع گرم کننده یا هیتر است که هر یک از اینها به طور جداگانه کنترل شده و می توانند به انجام وظیفه بپردازند.

زمانی که حرارت در داخل ساختمان بیشتر از حد مطلوب باشد، واحد خنک کننده شروع به مکش کردن هوای داخلی می نماید و در صورتی که دما کمتر از حد مطلوبی باشد، واحد گرم کننده شروع به کار می نماید تا دمای داخل ساختمان را به میزان بیشتری افزایش دهد.

با استفاده از سیستم تهویه مطبوع دوگانه، ساختمان ها این امکان را خواهند داشت در شرایط متفاوت به صورت کاملا مطلوبی از منابع انرژی استفاده نمایند و همچنین به مدت زمان بیشتری برای کنترل دما و رطوبت در داخل ساختمان دست بزنند تا راحتی ساکنان فراهم آید.

سیستم تهویه مطبوع دوگانه چیست؟

 برای خرید فن کویل با بهترین کیفیت و عملکرد و قیمت مطلوب اینجا کلیک کنید.

مزیت های استفاده از سیستم تهویه مطبوع دوگانه:

استفاده از سیستم تهویه هوای مطبوع دوگانه امروزه به صورت گسترده در واحدهای ساختمانی به کار گرفته شده است. دلیل این اقبال زیاد از سوی عموم به علت مزایایی است که داشته است که در ادامه به آنها اشاره می نماییم تا بیشتر از قبل با آنها آشنا شوید.

کاهش مصرف انرژی:

یکی از اصلی‌ ترین مزایای استفاده از سیستم تهویه مطبوع دوگانه کاهش مصرف انرژی می باشد. با وجود داشتن این سیستم در واحدهای ساختمانی، مصرف برق یا گاز برای گرمایش یا سرمایش یک فضا به حد زیادی کاهش می یابد و همین امر موجب می شود تا استفاده کننده هزینه های زیادی به گردنش نیفتد و نگرانی از این بابت به خصوص در فصول گرم سال نداشته باشد.

کم کردن صدا:

همچنین از سیستم تهویه مطبوع دوگانه برای کمتر کردن صدا در فضاهای کاری مثل اتاق های آموزشی، درمانگاه ها و ایستگاه های ورزشی که کم بودن صدا ضرورت دارد استفاده می شود. با استفاده از این سیستم، سطح صدایی که توسط تهویه تولید و ایجاد می شود بسیار کمتر است و موجب می شود تا رضایت افراد حاضر در آنجا جلب شود.

کیفیت هوا:

سیستم تهویه مطبوع دوگانه به کیفیت هوایی که در داخل فضاها ارسال می شود کمک شایانی می نماید، زمانی که در خارج از فضای داخلی هوای آلوده وجود داشته باشد، این سیستم هوا را از طریق فیلترهایی که در مسیر دارد به خوبی تصفیه کرده و با بالاترین کیفیت ممکن ارسال می نماید تا افراد حاضر در آنجا از آن بهره ببرند و به رضایت برسند.

رطوبت تحت کنترل قرار می گیرد:

وجود داشتن سیستم تهویه مطبوع دوگانه، رطوبتی که بر اثر نوسان دمای گرم و سرد ایجاد می شود به خوبی از بین می رود تا آسیب به فضاهای داخلی و ابزاری که در آن قرار دارد نرسد. به علاوه این که رطوبت از روی شیشه ها و سطوح دیگر به طور قابل توجهی کاهش می یابد و فضا مناسب برای استراحت یا فعالیت می شود.

کارایی بالایی دارد:

باید دانست که سیستم تهویه مطبوع دوگانه کارایی بالایی دارد و می تواند هر حالتی که مصرف کننده از نظر دمایی انتظار داشته باشد برایش فراهم نماید. این کارایی بالا موجب می شود تا نیاز به استفاده از ابزار گرمایشی یا سرمایشی دیگر به طور کل کاهش پیدا کند که از نظر اقتصادی بسیار به نفع صاحبان ملک است.

کمکی برای زیبایی اماکن:

نوع نصب شدن سیستم تهویه مطبوع دوگانه معمولا به صورتی است که فضای زیادی اشغال نمی نماید و همین به زیباتر شدن محیط دکوراسیون داخلی کمک بزرگی می نماید. معمولا چون در قسمت های بالایی نصب می شود فضای مفیدی را اشغال نمی نماید که این از خوبی هایش محسوب می شود.

عدم به وجود آوردن بوی نامطبوع:

همچنین با استفاده از فیلترهای هوایی که در مسیر تهویه مطبوع دوگانه قرار دارد، ایجاد بوهای نامطبوع که ممکن است توسط غذا، ترکیب شیمیایی یا مواد دیگر در هوا ایجاد گردد به راحت توسط آن مکش شده و به محیط بیرونی منتقل می گردد که از مزیت های بسیار خوب آن محسوب می شود.

کاهش خطر انتشار ویروس‌ ها:

فیلتری که معمولا در مسیر تهویه مطبوع دوگانه قرار دارد آنتی باکتریال بوده و می تواند به راحتی ویروس هایی که ممکن است از فضای بیرونی به داخل منتقل شود را از بین ببرد که همین امر باعث می شود هوایی که داخل جریان می یابد به شدت سالم باشد.

کاهش خسارت محیط زیست:

همچنین از آن جایی که سیستم تهویه مطبوع دوگانه با انرژی برق کار می کند بسیار زیستی بوده و هیچ گونه آلودگی ای را به خصوص برای تولید کردن گرما به وجود نمی آورد. ایجاد نکردن آلودگی باعث می شود تا اتمسفر زمین دچار آسیب های ناشی از گاز گلخانه ای نشود.

کاهش هزینه‌ های نگهداری:

یکی از مزیت های بزرگ تهویه مطبوع دوگانه این است که چون دو کارکرد در یک دستگاه جمع شده است بر روی کاهش هزینه هایی که به صورت دوبل برای افراد استفاده کننده می تواند به وجود بیاورد اثر می گذارد.

افزایش راحتی ساکنان:

تجربه نشان داده است که با وجود داشتن یک سیستم تهویه مطبوع دوگانه، تنظیم کردن درجه حرارت و رطوبت مد نظر در فضا به راحتی در فضاهایی که افراد در آنجا ساکن هستند ممکن می شود و این کمک می کند تا راحتی آنها بیشتر از قبل تضمین گردد.

حذف نیاز به کولر یا هیتر هوای اضافی:

به دلیل این که سیستم تهویه مطبوع دوگانه هم به تهویه هوا و هم به گرم کردن فضا می‌ تواند بپردازد، افراد دیگر نیازی ندارند که متحمل هزینه اضافی شوند و دستگاه هایی را به صورت مجزا به این امور اختصاص دهند.

مزایای سیستم تهویه مطبوع دوگانه

 مطالعه بیشتر: تفاوت سیستم تهویه مطبوع و HVAC چیست؟

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید سیستم تهویه مطبوع دوگانه نوعی دستگاه است که به طور همزمان برای فصول سرد و گرم سال کارایی دارد. این دستگاه با کارایی دوگانه باعث شده تا جای کمتری اشغال کند و همچنین به واسطه یک دستگاه هر دو خدمات باد گرم و سرد در اختیار استفاده کننده قرار بگیرد.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت آریا تهویه با سال ها تجربه در زمینه نصب و سرویس سیستم های تهویه مطبوع این آمادگی را دارد تا خدمات خود را به شما مشتریان گرامی ارائه نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *