سیستم فری کولینگ چیست؟

سیستم فری کولینگ چیست؟

سیستم فری کولینگ

امروز سیستم های زیادی وجود دارد که به وسیله آنها می توان سرمایش مورد نیاز برای واحدهای اداری، تجاری و صنعتی را فراهم کرد تا در بعضی فصول افراد حاضر در آنجا با تمرکز بالا به فعالیت های مربوط به حرفه خود مشغول شوند.

یکی از سیستم هایی که در خیلی از جاها بحث قابل استفاده بودنش در ایران مطرح می شود سیستم فری کولینگ می باشد، این سیستم هم مانند بقیه سیستم های برودتی ابزار و امکانات مخصوص به خود را دارد و اگر دقیقا نصب شود قطعا بازدهی مناسبی خواهد داشت.

بزرگ ترین استفاده کننده سیستم فری کولینگ بیشتر صنایع هستند، با توجه به قدرتی که در امر خنک سازی دارد به طور قطع می تواند کمک کند تا جلوی آسیب به دستگاه های صنعتی به خصوص در فصل تابستان گرفته شود تا با تمام توان خود بتوانند به فعالیت بپردازند.

اگر گفته می شود که سیستم فری کولینگ مناسب صنایع است این بدین معنی نیست که از آن در جاهای اداری و مسکونی نمی توان استفاده کرد بلکه بیشترین دلایل مربوط به قیمت و کارایی این سیستم است که باید بررسی شود آیا متناسب با این بخش ها هست یا نیست.

در ادامه مقاله برای این که بیشتر با سیستم فری کولینگ آشنایی پیدا کنید ابتدا آن را تعریف می نماییم و سپس به نحوه عملکرد و کاربردهایش می پردازیم و توضیحاتی ارائه می نماییم تا شما خواننده عزیز نسبت به آن آگاهی بیشتری بیابید.

معنی سیستم فری کولینگ به صورت مو به مو یعنی سیستم رایگان سرمایش که می توان با استفاده از آب خنک یا هوای خنک بدون استفاده از انرژی زیاد این شیوه را برای خنک سازی در فصول گرم سال به کار بست تا مصرف انرژی کاهش پیدا کند.

البته باید در نظر داشته باشید که در این سیستم ها برای از کار انداختن دستگاه هایی مثل فن و پمپ ها به طور قطع انرژی کمی مصرف خواهد شد ولی با توجه به این که در این سیستم کمپرسور یا ژنراتور میزان مصرف پایینی خواهند داشت به طور قطع بسیار با صرفه خواهد بود.

به خصوص سیستم فری کولینگ که از آب یا هوا برای خنک سازی به صورت کاملا طبیعی بهره می برند عملکرد آنها تا حدود بسیار زیادی بستگی به شرایط این مواردی که ذکر شد دارد و لذا بهتر است که در اوایل پاییز و بهار این سیستم را بیشتر برای استفاده مد نظر داشت.

معمولا در ماه های سرد سال که این سیستم کارایی کمی خواهد داشت زیرا واحدها به گرمایش نیاز دارند ولی در فصل های گرم سال مثل تابستان استفاده از سیستم فری کولینگ در ساختمان هایی که دیتاسنترها و مواردی از این دست نصب شده اند به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا ممکن است نتواند عملکرد مناسبی را ارائه نماید و بهتر است به صورت ترکیبی به کار گرفته شود.

لازم است بدانید که برای اطمینان از عملکرد صحیح سیستم فری کولینگ معمولا در کنارش از سیستم های مکانیکی در جاهایی که حساسیت بالایی دارند بهره می برند تا در صورت بالا رفتن بیش از حد دما سرمایش مورد نظر محل تامین شود و موانع از پیش رو برداشته شود.

ضمنا این امکان وجود دارد که سیستم فری کولینگ به صورت ترکیبی با سیستم مکانیکی طراحی شود تا بدین طریق احتمال مشکلات به حداقل کاهش یابد. معمولا این سیستم یکپارچه در قالب چیلر ارائه می شود و یا به صورت جداگانه بسته می شود که بستگی به نظر مهندس دارد.

 برای خرید یونیت هیتر با کیفیت عالی و عملکردی بی نظیر اینجا کلیک کنید.

سیستم فری کولینگ
سیستم فری کولینگ

عملکرد سیستم فری کولینگ:

همان طور که در بالاتر برای شما گفتیم سیستم فری کولینگ را می توان با آب یا هوا بسته به امکاناتی که در اختیارتان هست فعال کرد، اما بیشتر جاها از آب بهره می برند به این دلیل که در بعضی از ماه ها احتمال گرم شدن بیش از حد هوا هست اما آب خنکی ذاتی خود را حفظ می کند.

از دلایل بسیار مهمی که این سیستم تا این اندازه توانسته است در بسیاری از جاها پای خود را باز کند به بهینه شدن مصرف انرژی بر می گردد که به خصوص در فصل های گرم سال که مصرف بالا می باشد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

در این سیستم ها آب گرم ابتدا از طریق یک شیر سه طرفه وارد سیستم می شود و به علت پایین بودن دما بخشی از گرمای خود را از دست می دهد و رو به خنکی می رود، فن کول هایی که در ادامه نصب شده اند کمک می کنند تا آب به خنکی مد نظر برسد.

در بسیاری از مواقع که دمای آب گرم به اندازه کافی کاهش پیدا نمی کند با عبور از قسمت چیلر این دمای اضافی را از دست می دهد، ضمنا نیاز به یادآوری است که اگر دمای محیط از دمای آب کمتر باشد در چنین وضعیتی شاید حتی نیاز به آب در چرخه نباشد و خود هوا به خنک سازی کمک نماید.

مطالعه بیشتر: خنک کاری فرآیند اکستروژن چطور انجام میشود

کاربردهای سیستم فری کولینگ:

این سیستم به طور قطع با توجه به این که میزان مصرف انرژی در آن بسیار بهینه است موارد مصرف زیادی دارد و می تواند کمک کند تا از نظر صرفه اقتصادی بسیاری از جاها قادر به بهره بردن از آن باشند و برای خنک سازی فضاهای خود از آن بهره ببرند.

یکی از جاهایی که در فصل زمستان شاید به سیستم فری کولینگ احتیاج شود داخل بعضی از پاساژهای پر ازدحام به خصوص در فصل زمستان است که میزان اکسیژن کاهش پیدا می کند و تنفس برای افراد حاضر در آنجا بسیار مشکل می شود.

از دیگر جاهایی که از این سیستم می توان بهره برد ساختمان هایی است که در آنها تجهیزات بسیار مهم سرور و غیره نگهداری می شوند و نیاز به جابجای هوا دارند تا کارکرد دستگاه ها دچار اختلال و مشکل نشود و بتواند به فعالیت ادامه دهند.

مزایای استفاده از سیستم فری کولینگ:

استفاده از سیستم فری کولینگ مزیت های زیادی دارد ولی با توجه به این که فرصت این مقاله محدود است به بعضی از آنها اشاره می نمایم تا با آنها اندکی شما خواننده عزیز و گرامی آشنایی پیدا کنید و بدانید چرا وجودشان اهمیت دارد.

یک مزیت بزرگ این سیستم کاهش 75 درصدی انرژی در روزهای سرد سال سال است که کمپرسورها و فن های غیر ضروری از کار می افتند و کمک می کنند تا حدود 50 درصد از هزینه انرژی که در فصل تابستان و فصول گرم بود کاهش یابد.

از کار افتادن بخش هایی از سیستم به خصوص در فصول سرد کمک می کند تا استهلاک سیستم بسیار کاهش پیدا کند و نیاز نباشد که هزینه های زیادی را برای نرمال نگه داشتن دستگاه ها به خصوص در فصول سرد متقبل شد که همین خود ثابت می کند بدون استفاده از تکنولوژی های پیشرفته هم می توان در زیر سایه سادگی نیازهای مربوط به سرمایش خود را برطرف کرد.

سیستم فری کولینگ
سیستم فری کولینگ

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید سیستم فری کولینگ نوعی سیستم است که معمولا در جاهایی که فصول گرم سالشان بیش از حد داغ نیست می شود بهره گرفت ولی برای اطمینان از عملکرد صحیح این سیستم یک نوع سیستم سرمایشی مکانیکی را نیز در کنارش قرار می دهند تا از عملکردش اطمینان حاصل کنند.

در آخر لازم به ذکر می باشد که شرکت آریا تهویه با سال ها تجربه در زمینه نصب و سرویس سیستم فری کولینگ این آمادگی را دارد خدماتش را به شما مشتریان عزیز ارائه نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *