سیکل تبرید چیست؟ بررسی انواع روش های سیکل تبرید

سیکل تبرید چیست؟ بررسی انواع روش های سیکل تبرید

سیکل تبرید

امروزه در بسیاری از فضاهای اداری، صنعتی و خانگی لوازم و دستگاه هایی نصب می شود که این توانایی را دارند تا با صورت گرفتن اتفاقاتی در درون خود مثل سیکل تبرید سرمای مورد نیاز را تولید کرده و در اختیار افراد حاضر در آنجا قرار بدهند.

این دستگاه ها که شامل کولر آبی و گازی، چیلر و غیره می باشد در درون آنها باید یک حالت که سیکل نام دارد به طور مداوم خود را تکرار کند. این تکرار پشت سر هم منجر به تولید سرما می شود و از طریق دریچه ها و فن به فضاهای داخلی فرستاده می شود.

اما باید دانست که این تکرار مداوم میسر نمی شود مگر این که در چرخه سیکل تبرید یک مایع مثل آب یا گاز نیز بتواند مشارکت خود را اعلام دارد. در واقع شرکت کردن این مبرد است که انجام خنک سازی را سرعت می بخشد.

خنک سازی بدون مبرد ممکن نیست، برای همین اهمیت دارد که مبرد در سیکل تبرید در مکان مناسب خود قرار داشته باشد تا چرخه به طور دائم و به صورت کاملا مناسب بتواند خود را تکرار کند تا خروجی اش باد سردی باشد که از دستگاه هایی مثل کولر یا چیلر مشاهده می شود.

تجربه نشان داده است که یک سیکل دائمی و سالم در صورتی ممکن خواهد بود که تجهیزات نصب شده از کیفیت بالایی برخوردار باشند. در واقع این تجهیزات هستند که کمک می کنند تا آب یا گاز در چرخه حفظ بماند و سیکل را تکرار نماید.

برای مشاهده و بررسی بهترین فن کویل ها این صفحه را دنبال کنید.

سیکل تبرید چیست؟

به شیوه های سرد سازی کردن گفته می شود که در آن از یک مبرد سیال مانند هوا یا آب به وسیله سیالی دیگر مثل مبرد گازی سرد، برای کارهایی همچون خنک سازی هوای یک فضای بسته یا خنک کاری مدار یکی از دستگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. پس برای شما مشخص شد که کلمه سیکل تبرید به معنی چرخه ی سرمایشی می باشد که به طور مداوم در حال تکرار است تا عملیات سرد سازی را به طور مناسب انجام دهد و استفاده کننده را به اهداف خود برساند.

بررسی انواع روش های سیکل تبرید:

به طور کل سیکل به دو شیوه تقسیم بندی می شود که هر کدام از این شیوه ها با توجه به نوع دستگاه و حجم کار متغیر است و هر کدام از این روش ها کمک می کنند تا استفاده کننده برای خنک سازی به اهدافی که در سر دارد برسد.

همچنین بیشتر بودن شیوه های سیکل تبرید از این منظر اهمیت دارد که دستگاه های سرما ساز با توجه به قدرت و حجمی که دارند یکی از این روش ها را به کار می گیرند تا با اتخاذ دقیق و سر وقت بتوانند سرما را وارد فضاهایی که در آن نصب هستند کنند.

سیکل تبرید تراکمی:

این نوع سیکل در سیستم‌ های تهویه مطبوع استفاده می‌ شود و چند مرحله دارد. در این سیکل، گازی که قرار است تبرید گردد به صورت کاملا فشرده‌ در درون محفظه‌ ای قرار می ‌گیرد، سپس با اعمال فشار و ترکیب با گاز‌های دیگر دمای گاز افزایش پیدا می‌ کند.

در مرحله بعد، گاز فشرده با استفاده از یک کمپرسور به مبدأ سیکل تبرید برگردانده می‌ شود. در این مرحله گرمایی که به دست آمده از فشردن گاز به کمک یک جایگزین داغ منتقل می‌شود و به همین منظور از یک کندانسور قوی استفاده می‌شود تا گرمای تولید شده را به خارج از سیستم منتقل نماید.

سپس گاز فشرده توسط سیکل تبرید خنثی شده و به یک محفظه تغییر فاز دهنده منتقل می‌ شود و به صورت خنک و مایع می شود. بعد از آن گاز خنک به محفظه توربین منتقل می‌ شود تا در این مرحله گاز با استفاده از توربین دمای آن را کاهش دهد.

در مرحله آخر گاز فشرده شده به کمک یک اشعه مثل نور طبیعی خورشید تا حدی که دمایش به حدود دمای محیط نزدیک شود خنک می گردد و در نهایت به وسیله یک کمپرسور دوباره به فشرده سازی بازگردانده می ‌شود تا چرخه تبرید تراکمی دوباره از نو شروع شود.

سیکل تبرید جذبی:

یک نوع سیکل تبرید است که در آن جذب فعال به جای تبخیر برای انتقال حرارت از منبع گرما به ماده خنثی استفاده می شود. در این سیکل جاذبی مانند سیلیکاژل یا زئولیت در حضور بخار آب یا دیگر گازها آب را جذب می نماید و در این فرآیند گرما به جاذب منتقل می شود.

در واکنش جذب کمی گرما تولید می شود و در واکنش برگشتی یا دشارژ، گرمایی که ذخیره شده در جاذب آزاد می شود و موجب خروج آب همراه با حرارت می گردد. این فرآیند با استفاده از یک کمپرسور در نتیجه حرارت را از داخل فضا به جاذب و سپس به هوای خارج از محیط منتقل می کند.

سیکل تبرید ترکیبی:

چرخه تبرید ترکیبی معمولاً ترکیبی از دو سیکل مجزای جذبی و تفریغی می باشد. سیکل جذبی گرما را از منبع گرمایی خارج کرده و به وسیله آنتی فریز به سیستم تبرید منتقل می نماید. سپس، آب یا آنتی فریز با یک پمپ قوی به سمت تبخیر کننده فرستاده می‌ شود. در قسمت تبخیر کننده، حرارت به وسیله هوا از سیستم خارج شده و بخاری را که در آنتی فریز هست را به سمت کمپرسور می فرستد.

در سیکل تبرید تفریغی، بخاری توان شارژ از بین برده و در کمپرسور کاملا فشرده شده و سپس به کندانسور فرستاده می‌ شود. در بخش کندانسور گرما به وسیله هوا به محیط خارجی منتقل و بخار تفریغی از حالت گازی به حالت مایع بر می‌ گردد. در آخر نیز مایع به وسیله یک ولو به سیکل جذبی برگشت داده می شود تا این فرآیند به صورت مداوم احیا شود.

 

مطالعه بیشتر: تفاوت اواپراتور و کندانسور چیست؟

سیکل تبرید کمپرسوری:

این سیکل به طور کلی چهار مرحله دارد:

مرحله اول فرایند تبخیر:

در این مرحله ماده خنک کننده به عنوان مشتقات گرما به داخل یک ابزار یا سیستم وارد می شود. این مشتقات گرم با جذب گرما از محیط کاملا احیا شده و به حالت بخار تبدیل می گردد.

مرحله دوم فرایند فشرده سازی:

در این مرحله از سیکل تبرید، بخار از داخل چیلر به داخل کمپرسور منتقل می شود. کمپرسور کار خود را با جذب بخار فشار بالا توسط کمپرسور به سرانجام می رساند.

مرحله سوم فرایند انتقال حرارت:

در این مرحله بخار فشرده سازی شده توسط کمپرسور، از طریق یک تبدیل کننده حرارت را به محیط اطراف منتقل می کند تا این فرآیند بخار به حالت مایع تبدیل گردد.

مرحله چهارم فرایند توسعه:

در مرحله آخر مایع سرد شده به سیستم برگشت داده می شود و به داخل مبدل گرمایی چیلر برگردانده می شود. در این مرحله مایع آماده برای انجام فرایند تبخیر دوباره می شود تا چرخه تبرید تکرار گردد.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید سیکل تبرید به فرآیند تولید سرما در دستگاه ها گفته می شود. این سیکل انواع و اقسام گوناگون دارد که با توجه به نوع دستگاه و میزان سرمایی که برای فضاها نیاز است مورد بهره برداری قرار می گیرد.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت آریا تهویه با سال ها تجربه در زمینه تعمیر و سرویس انواع دستگاه های سرما ساز و گرما ساز این آمادگی را دارد تا خدماتش را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید تا همکارنمان شما را به خوبی راهنمایی کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *