ماموریت مبدل حرارتی در چیلر چیست؟

ماموریت مبدل حرارتی در چیلر چیست؟

معرفی مبدل حرارتی

یکی از دستگاه های بسیار مهم می‌باشد که در صنایع مادر مورد بهره برداری قرار می‌گیرد مبدل حرارتی است. این دستگاه ها دارای نمونه های بسیاری هستند که شرکت ها بنا بر نوع استفاده آنها را تهیه می‌کنند و مورد بهره برداری قرار می‌دهند.

اگر فکر می‌کنید که این مبدل ها تنها برای گرمایش استفاده می‌شوند سخت در اشتباه هستید. این دستگاه ها برای سرمایش هم قابلیت استفاده دارند. درواقع شرکت ها تعیین می‌کنند که از کدام نوعش در خطوط تولید خود استفاده ببرند تا میران کارایی شان بالا برود.

به مبدل حرارتی چیلر هم گفته می‌شود که یک سیال را با دیگری ادغام می‌کند و یا این که دو سیال را به صورت گردشی پشت هم به حرکت در می‌آورد که این حرکت معمولا چهار مرحله دارد. این مبدل از نوع پوسته و لوله است و کاملا دقیق کاری را که باید انجام دهد به سرانجام می‌رساند.

طراحی مبدل حرارتی معمولا به صورتی است که تبادل گرما یا سرما را به خوبی ممکن می‌سازد و هنگامی‌که از سیالات در آن استفاده می‌شود بیشترین میزان برآیند را از خود به نمایش می‌گذارد. امروزه این دستگاه دور تا دور ما هستند اگر به خوبی دقت نماییم آنها را خواهیم دید.

معرفی مبدل حرارتی

چیلرها در واقع با گرفتن انرژی الکتریکی یا گرمایی و تبدیل آنها به سرما یا گرما کمک می‌کنند تا برودت یا حرارتی که در یک مکان نیاز است به خوبی تامین شود. در جنوب کشور چیلرهای گازی بیشتر مورد توجه قرار دارد اما در بعضی از نقاط امکان استفاده از چیلر برقی مهیا است.

یکی از آیتم هایی که مبدل حرارتی دارد این می‌باشد که می‌تواند از انرژی برای تبدیل استفاده کند. این گزینه ها سبب می‌شود تا به راحتی از آنها بتوان در نقاط مختلف با توجه به امکانات بهره برد. چیلرها معمولا با این توانمندی که در تبدیل دارند مورد توجه مصارف خانگی و صنعتی قرار می‌گیرند.

به طور کل استفاده از مبدل حرارتی از این نظر اهمیت دارد که در فصول مختلف سال صنایع ممکن است نیاز به یکی از این دو یعنی برودت و حرارت داشته باشند. در واقع چیلر کمک می‌کند تا این امکان برای آنها فراهم بیاید تا فعالیت هایشان دچار مشکل نشود.

قرار داشتن مبدل حرارتی در چیلر قطعا کمک بزرگی بوده است تا صنایع و منازل بتوانند از مواهبش بهره مند شوند. این مبدل ها هستند که امکان دسترسی به هر حالتی را در چنین دستگاه هایی ممکن می‌سازند و کار بسیاری از افراد را به جلو پیش می‌برند.

در متن بالا تمامی‌سعی خود را کردیم تا نکاتی که ممکن است ذهن شما را برای ادامه مقاله آماده کند بازگو کنیم. در ادامه مبدل حرارتی را تعریف کرده و انواعش را می‌گوییم تا به صورت دقیق تر شما خواننده عزیز را بتوانیم با ماموریتش آشنا کنیم.

مبدل حرارتی چیست؟

دستگاهی است برای انتقال حرارت یا برودت بین دو یا تعداد بیشتری سیال که در دستگاه های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بعضی از صنایع نیاز است برودت و حرارت سوا باشند ولی در بعضی صنایع دیگر ممکن است ضرورت داشته باشد این دو حالت با هم اتفاق بیفتند تا کارها بهتر پیش برود که مبدل حرارتی مناسب با آن کار توسط کارخانه باید تهیه گردد.

انواع مبدل حرارتی

مبدل های حرارتی بنا بر نوع استفاده انواع مختلف دارند که هر کس با توجه به نیاز خود آنها را تهیه می‌کند. در ادامه انواع آنها را نام برده و مختصر جهت آشنایی شما خواننده عزیز توضیح می‌دهیم.

مبدل حرارتی دو لوله ای:

یکی از قدیمی‌ترین و ساده ترین مدل ها است که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گرفت و هنوز هم موارد استفاده خود را دارد. در صنایع به این مبدل حرارتی مبدل لوله ای گفته می‌شود که از دو لوله تشکیل شده که قطر آنها با هم تفاوت دارد.

در این مبدل لوله کوچکتر در داخل لوله بزرگ تر قرار می‌گیرد. در واقع مکانیسم این گونه است که موادی که قرار است تبادل حرارت یا برودت را صورت دهند در داخل لوله کوچکتر قرار دارند و دریافت کننده این عمل یا همان مبدل در داخل لوله بزرگ تر قرار دارد که تراکنش را منتقل می‌نماید بدون اینکه آنها را با هم دیگر بیامیزد و قاطی نماید.

از مزایای این شیوه ارزان بودنش می‌باشد و ارزان تمام شدن تعمیر آن از نکات ویژه محسوب می‌گردد. و از معایب آن به جاگیر بودن و پایین بودن راندمان می‌شود اشاره کرد. این مبدل ها بیشتر در صنایع غذایی و ساخت تهویه ها کارایی دارند.

مبدل حرارتی لوله و پوسته:

این مبدل ها در صنایع مختلف بسیار کارایی دارند و به کار گرفته می‌شوند. این مبدل ها از تعداد زیادی لوله تشکیل می‌شوند که به وسیله یک پوسته پلاستیکی یا فلزی مورد محافظت کامل قرار می‌گیرند.

در مکانیسم این سیستم سیالات می‌توانند مایع یا گاز باشند و در درون لوله ها جریان پیدا کنند. و ماده دوم در اطراف لوله ها و پوسته جریان دارد که بدین صورت تبادل حرارتی اتفاق می‌افتد. هر دو ماده داخل لوله و ماده جریان یافته در پوسته می‌توانند هر دو تا حرارت را انتقال دهند.

مبدل حرارتی صفحه ای:

این مبدل ها نسبت به مدل های قبلی جدیدتر می‌باشد و دارای نوآوری های بیشتری می‌باشد. این مبدل از تعدادی صفحه صاف یا موج دار که قابلیت انتقال حرارت بالایی دارند تشکیل می‌شود.

در این مدل سطح تماس مواد با صفحه ها زیاد است و میزان انتقال حرارت به طرز چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. انتقال دما با این تجهیزات به صورت گرما و سرما می‌باشد. جنس نازک این صفحات معمولا فولاد بوده که در مقابل زنگ زدگی بسیار مقاوم می‌باشد.

این تجهیزات به علت کارایی بالایی که دارند در تمام صنایع که نیاز به حرارت دارند رایج می‌باشد. این تجهیزات در صنایع مربوط به ساختمان سازی بیشترین میزان استفاده را دارند که این بازیابی حرارتی موجب می‌شود تا یک درجه سانتیگراد را بتوانند به خوبی هر چه تمام تر پوشش بدهند.

انواع مبدل های حرارتی

مطالعه بیشتر: محدوده کاری کمپرسور در چیلر چقدر است؟

مبدل حرارتی در چه صنایعی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

ذوب آهن و فولاد: این صنایع به شدت به مبدل حرارتی این چنینی نیاز دارند و از آنها نهایت استفاده را در کشور ما می‌نمایند.

در تاسیسات ساختمان: یکی از مواردی که در فصل های گرم سال بسیار اهمیت دارد تهویه هوای مکان ها است که به وسیله چیلرها این امر ممکن می‌شود.

نیروگاه های حرارتی: یکی از صنایع مادر در هر کشوری است که به چنین دستگاه های نیاز دارد تا نیاز خطوط برقی را تامین نماید.

صنعت نفت، گاز، پتروشیمی: این صنایع به مبدل حرارتی نیاز مبرم دارند و بسیار اهمیت دارد که بتوانند برودت یا حرارت مورد نیاز خود را از طریق آنها تامین نمایند تا کارها به طور مناسب پیش برود.

صنعت مواد غذایی: این صنایع به شدت حساس هستند و به گرما یا سرما جهت بهتر پیش رفتن کارهایشان نیاز دارند که چیلرها این کار را ممکن کرده اند. استفاده از این مبدل ها کمک می‌کند تا این صنایع که اهمیت بالایی دارند بتوانند سلامت خود را تضمین نمایند.

ماموریت مبدل حرارتی در چیلر چیست؟

ماموریت مبدل حرارتی در چیلر چیست؟

هر وسیله یا قطعه ای که در یک مکانیسم یا سیستم به کار گرفته می‌شود قطعا به واسطه کاری که از دستش برمی‌آید مورد توجه قرار می‌گیرد. چیلر وسیله ای است که کارایی های خود را در صنایع و خانه ها دارد و بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این مبدل های حرارتی که در دل چیلرها جاسازی می‌شوند وظیفه دارند که سرما را به گرما یا گرما را به سرما تبدیل کنند تا آن موردی که استفاده کننده نیاز دارد برایش مهیا گردد. این تبدیل دما باعث می‌شود تا چیلر در هر مکانی مزایای استفاده خود را داشته باشد و مورد توجه باشد.

تبدیل دما در چیلرهای مرغوب با کیفیت بیشتر و انرژی کمتر صورت می‌گیرد. تجربه نشان داده است که بهینه بودن مصرف در چیلرها کمک می‌کند تا انرژی بیش از اندازه اتلاف نگردد و با کمترین میزان انرژی بتوان بیشترین میزان کارایی را از آنها انتظار داشت.

در نهایت این مبدل های حرارتی وظیفه دارند که هر نوع دمایی که صنایع یا خانه ها نیاز دارند با تبدیل انرژی الکتریکی یا گرمایی در اختیار آنها قرار دهد. امروزه انواع چیلر در نقاط مختلف به همین منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیازهای افراد و صنایع را تامین می‌نماید.

 

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و خواندید چیلرها با استفاده از مبدل حرارتی این امکان را پیدا می‌کنند که برودت یا حرارت را تولید نموده و منتقل کنند تا در اختیار خانه ها یا صنایع جهت پیشبرد بهتر کارهایشان قرار دهند.

در آخر لازم به یاد آوری است که شرکت آریا تهویه با سال ها تجربه در زمینه تولید و تعمیر انواع چیلر این آمادگی را دارد تا خدماتش را در اختیار شما مشتریان عزیز و گرامی‌قرار دهد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی‌ما تماس حاصل فرمایید تا همکارانمان به خوبی راهنمایی تان کنند.