مصرف برق کولر گازی بیشتر است یا کولر آبی؟

مصرف برق کولر گازی بیشتر است یا کولر آبی؟

مصرف برق کولر گازی

کولر گازی (Gas Air Conditioner) یک نوع سیستم تهویه مطبوع است که از گاز به عنوان ماده سردکننده استفاده می‌کند. این دستگاه‌ها برای سرمایش فضاها و کاهش دما در فصل‌های گرم سال مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع، این کولرها تابعیت مشابه با کولرهای هواخنک دارند که با استفاده از گاز به جای هوا، فرآیند سرمایش را انجام می‌دهند.

برخی از ویژگی‌ها و عملکرد کولرهای گازی عبارتند از:

1. ماده سردکننده گازی: این کولرها از یک ماده سردکننده گازی به عنوان سیکل سردکننده استفاده می‌کنند. معمولاً گاز‌های هیدروفلوروکربن (HFC) مانند R-410A یا R-32 به عنوان ماده سردکننده در کولرهای گازی استفاده می‌شوند.

2. کمپرسور: کمپرسور در کولر گازی برای فشردن گاز مبرد و تبدیل آن به حالت مایع استفاده می‌شود.

3. مبدل حرارتی: کولر گازی دارای مبدل حرارتی است که حرارت از هوا را جذب کرده و به ماده سردکننده انتقال می‌دهد.

4. کندانسور: در کندانسور، گاز مبرد از حالت گازی به حالت مایع تبدیل می‌شود و انرژی حرارتی آن به محیط پیرامون منتقل می‌شود.

5. اواپراتور (Evaporator): اواپراتور یا مبدل حرارتی دیگر کولر گازی است که حرارت از هوا جذب می‌کند و هوا را سرد می‌کند و به داخل فضاها منتقل می‌کند.

6. فن‌ها: فن‌ها در کولر گازی برای جابجایی هوا و انتقال حرارت بین مبدل حرارتی‌ها و هوا استفاده می‌شوند.

کولر گازی به عنوان یک راه‌حل کارآمد و پرکاربرد برای سرمایش فضاها در خانه‌ها، دفاتر، فروشگاه‌ها و ساختمان‌های تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها به دلیل عملکرد سریع‌تر و بهینه‌تر نسبت به برخی دیگر انواع سیستم‌های سرمایشی، در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند و برای ایجاد محیطی راحت و خنک در فضاها مناسب هستند.

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

همیشه بهینه سازی مصرف انرژی یکی از دغدغه های اصلی و مهم ذهن مصرف کنندگان لوازم سرمایشی می باشد. البته حق هم دارند زیرا هزینه برق بسیار گران است و همیشه باید به دنبال راه هایی بود تا هزینه ها را کاهش داد.

معمولا برای خنک سازی ابزار و لوازم زیادی وجود دارد که هر کدام از اینها مصرف برق متفاوتی را با یکدیگر دارند. یکی از این انواع کولرهای آبی و گازی می باشند که با توجه به نوع ساختار مصرف متفاوتی دارند که در این مقاله قرار است به آن بپردازیم.

مصرف برق کولر گازی با کولر آبی به علت تفاوت در متغیرها کاملا فرق دارند و مقایسه می تواند کمک کند خرید بهتری را انجام دهید، اما باید دانست که استفاده از کولر آبی در هر منطقه ای ممکن نیست و معمولا جاهای خشک بیشتر به استفاده از آن رو می آورند.

در ادامه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی را می گوییم تا با این مقایسه شما خواننده عزیز و گرامی بهتر بتوانید به عمق مطلبی که در حال خواندن آن هستید پی ببرید. در واقع مقایسه کمک می کند تا شناخت در مورد دو جنس به نحو بهتری در ذهن شما شکل بگیرد.

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

 برای بررسی بیشتر محصولات یونیت هیتر اینجا کلیک کنید.

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی:

کولرها از نظر ساختار تفاوت دارند و همین بر روی میزان مصرف برق کولر گازی با کولر آبی اثر گذاشته است و سبب شده تا مشتریان وسواسی به دنبال اطلاعاتی باشند تا بتوانند پی ببرند که کدام یک از آنها برای استفاده بهتر است تا هزینه های کمتری از نظر انرژی بر روی دوششان سنگینی کند.

نوع کولر:

یکی از نکاتی که بر روی مصرف برق کولر گازی با کولر آبی تاثیر دارد نوع آن است. کولرهای گازی از یک کمپرسور قدرتمند برای خنک‌ نمودن هوا استفاده می نمایند، در صورتی که کولرهای آبی از طریق جریان آب و هوا به هم دیگر حرارت را منتقل می نمایند تا موجب خنکی فضایی شوند که در آن تعبیه شده اند که همین بر روی میزان مصرف برقشان اثر گذار است.

راندمان:

راندمان کولر گازی به عنوان یک معیار اندازه‌گیری کارایی و عملکرد این دستگاه‌ها در تولید سرما و سرمایش فضاها استفاده می‌شود. راندمان کولر گازی معمولاً به عنوان نسبت بین توان مصرفی (برق مصرفی) کولر به حجم سرمایش تولید شده (واحد حرارتی، معمولاً برج حرارتی) بیان می‌شود. این نسبت نشان‌دهنده میزان انرژی الکتریکی مصرفی برای تولید و انتقال یک واحد حرارتی سرماست.

راندمان کولر گازی بر اساس نوع و برند کولر، شرایط محیطی، طراحی و فن‌آوری‌های استفاده شده متفاوت است.

دیگر نکته مصرف برق کولر گازی با کولر آبی مربوط به راندمان آنها می باشد. کولرهای گازی به طور کلی از میزان راندمان بسیار بهتری نسبت به کولرهای آبی برخوردار هستند، یعنی میزان برق مصرفی برخی از کولرهای گازی در برابر کولرهای آبی کمتر است که در واقع باعث کاهش یافتن هزینه مصرف کنندگان می شود.

نوع استفاده:

از دیگر نکات مصرف برق کولر گازی با کولر آبی به نوع استفاده ای که از آنها می شود می توان اشاره کرد. کولرهای گازی برای تولید سرما در مناطق گرمسیری و خشک و همچنین رطوبتی مناسب هستند. کولرهای آبی اما تنها برای مناطقی با هوای خشک مناسب هستند و همین خود نشان می دهد که کولر گازی در این زمینه بهتر می تواند بر روی بهینه سازی مصرف انرژی اثر بگذارد.

 

هزینه نصب:

یکی دیگر از نکاتی مصرف برق کولر گازی با کولر آبی را باید در هزینه نصب آنها جستجو کرد. تجربه ثابت کرده است که نصب کولرهای گازی برای یک خانه، هزینه‌ های بیشتری نسبت به نصب کولرهای آبی دارد زیرا از تجهیزات بیشتری بهره می برد و همین نکات در واقع تعیین کننده هستند.

اندازه و سایز کولر:

نکته دیگر مصرف برق کولر گازی با کولر آبی مربوط به اندازه آنها می باشد. تجربه نشان داده که سایز یک دستگاه می تواند بر روی مصرف برق اثر بگذارد و از آن جایی که کولرهای آبی سنگین تر و بزرگتر هستند قطعا مصرف بیشتری را نسبت به همتای خود دارند و از این منظر برتری با کولر گازی است.

نوع گاز:

پارامتر دیگری که  بر روی مصرف برق کولر گازی با کولر آبی اثر دارد به ساختار گازی یا مبردی که استفاده می کنند بر می گردد. هر چه میزان موتورهایی که برای ایجاد سرد کننده ها همکاری دارند قوی تر باشد قطعا مصرف انرژی بیشتری خواهند داشت، البته نوع سرد کننده در هر دو نوع کاملا فرق دارد و به نوعی با مصرف رابطه مستقیم دارد.

تراکم:

تجریه ثابت کرده است که تراکم گازهایی که در کولرها هستند بر روی مصرف برق کولر گازی با کولر آبی  تاثیر زیادی دارد. هر چه تراکم بیشتر باشد مصرف بالاتر میرود، البته باید در نظر داشت که کولر آبی بر پایه خنک سازی با آب است.

قابلیت انتقال انرژی:

کولرهای آبی از طریق شیوه اتصال به یک شبکه آبی منابع مورد نیاز خود را تامین می نمایند، در حالی که کولرهای گازی برای کارکرد نیاز به اتصال به یک خط برق دارند که معمولا چون شیوه انتقال انرژی اثرگذار است، در این پارامتر کولر گازی عملکرد بهتری دارد.

طول عمر:

میزان مصرف برق کولر گازی با کولر آبی همچنین بر روی طول عمر آنها اثر گذار می باشد. طبق تحقیق که صورت گرفته، کولرهای آبی از عمر بیشتری معمولا به علت نوع ساختار خود برخوردار هستند، در حالی که کولرهای گازی عمدتاً به دلیل پیچیدگی بیشتری که در نصب و تعمیر دارند بر روی طول دوره عمر مفیدشان اثر می گذارد و آنها را زودتر از دور خارج می نماید.

مقایسه مصرف برق کولر گازی با کولر آبی

قیمت دستگاه:

در بازار معمولا دستگاه های متفاوتی از هر دو نوع وجود دارد که این بر روی میزان مصرف برق کولر گازی با کولر آبی اثر دارد. هر چه دستگاهی که تهیه می کنید گران تر باشد از تجهیزات با کیفیت تری بهره می برد و همین بر روی مصرف انرژی تاثیر مستقیم می گذارد.

نواحی آب و هوایی:

منطقه آب و هوایی تاثیر مستقیم بر روی میزان مصرف برق کولر گازی با کولر آبی دارد. هر چه هوا گرم تر باشد معمولا مصرف کنندگان دستگاه را بر روی درجه پایین تر قرار می دهند که همین باعث می شود تا مصرف انرژی افزایش پیدا کند، معمولا کولرهای گازی در این زمینه برتری نسبی دارند و به همین دلیل اینقدر محبوبیت پیدا کرده اند.

نگهداری تجهیزات:

تجربه ثابت کرده است که میزان مصرف برق کولر گازی با کولر آبی در امر نگهداری تجهیزات آنها توسط مصرف کننده موثر است. معمولا زمانی که مصرف کننده پی ببرد با یک سرویس مناسب دوره ای هزینه های مربوط به انرژی اش چیزی در حدود سی درصد کاهش می یابد اقدام به این کار می کند تا از نظر اقتصادی به نفعش تمام شود و هزینه بیخود به شرکت برق ندهد.

خنک کردن محیط:

خنک کردن معمولا بر روی میزان مصرف برق کولر گازی با کولر آبی اثر دارد، هرچه درجه کولر را بالاتر تنظیم کنید، دور موتورها افزایش بیشتری می یابد و میزان برق بیشتری برای تولید ماده مبرد مصرف می نماید که همین موجب می شود تا مصرف کننده هزینه بیشتری را از جیب خود در فصول گرم سال بپردازد.

 مطالعه بیشتر: ژنراتور دائم کار چیست؟

در انتها

همان طور که در مقاله بالا دیدید و دانستید میزان مصرف برق کولر گازی با کولر آبی کاملا با هم دیگر تفاوت دارد و این تفاوت موجب شده است تا خریداران با توجه به منطقه ای که زیست می کنند و نیازی که دارند با در نظر گرفتن نکات مهم دست به تهیه آنها بزنند تا از کارایی شان بهره ببرند.

در آخر لازم به ذکر است که شرکت آریا تهویه با سال ها تجربه در زمینه تجهیزاتی چون کولر گازی یا کولر آبی آمادگی دارد تا آنها را برای شما سرویس نماید. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر با شماره های واحد روابط عمومی ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *